• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ootomo ulusal turnuvayı kazanabilir miydi?
Eveeeet sizi soruya boğmaya tam gaz devam ediyorum. Big Grin Bu soru eskiden başka bir sitede sorulmuştu ama ısıtıp önünüze koymayı istedim. Hem o zamanlar o konuda saçma sapan yorumlar yapmışım, telafi etmiş olurum Dil

Bildiğiniz üzere Ootomo, bölgesel turnuva finalinde Nankatsu'yu patates edebilecek durumdayken forvetleri Nitta'nın toyluğundan sebep 3-1 yenilmiş ve ulusallara gidememişti. Peki Nitta golleri atıp maçı kazansaydı ne olurdu?

Sırasıyla maçlar:
Azumaichi
Nishikigaoka
Hanawa
Hirado
Furano
Touhou

Kendi görüşümü bundan sonra en başta yazsam daha iyi sanırım.
Spoiler içine alıyorum, yorum yazdıktan sonra okumanız şiddetle tavsiye edilir.

---
Discord: owarida14#3381 "o14"
Öncelikle, daha yorumlarına geçmeden, Ootomo-Nankatsu maçındaki Nitta'nın kararını toyluk olarak görmediğimi belirteyim. Nankatsu Tsubasa'ya Nitta'yı marke ettirerek Ootomo'nun en büyük kozu Nitta'yı kilitlemişti. Yani gol yollarını tıkamıştı. Buna karşılık Tsubasa kaptığı toplarla ataklara katılabiliyordu. Nitta başarısız geçen ilk yarının ardından bu sistemin işe yaramayacağını düşünerek No Trap Running Hayabusa Volley geliştirmeye çalıştı. Sadece yarım devrede bu şutu geliştirmeyi de başardı. Nitta bu maç sayesinde potansiyelini net bir şekilde gösterdi. Zaten kendisi turnuva dışında yer almasına rağmen U-16 milli takıma katılan 4 oyuncudan biri. Bunlardan bir diğeri Misugi gibi bir deha iken, diğer ikisi ise Genzo ve Misaki zaten yurtdışındalardı.

Onun dışında, yorumlarını ben kendi yorumumu yapmadan önce okudum. Çünkü tartışmalar birbirinin üzerine konarak ilerler, benim görüşüm bu.

Soda yorumuna katılmıyorum. Soda Nitta'yı yakalayabilirse sakatlar. Big Grin Hele ki Nankatsu maçında bizim tabirimizle "Gelişine" şut çekmeyi öğrendiğini varsayarsak, topu ayağında uzun süre tutmasına gerek kalmayacak.

Hanawa maçında Ootomo Quartet ikili oyunlarını rahat bir şekilde bozardı Tachibana'ların. Zaten Hanawa maçının zor olmasının sebebi, Tsubasa'nın cengaverlik yapıp ikizlerden birini havada yakalamaya çalışmasıydı. Taki ve Kisugi gibi direklere geçecek 2 kişi Hanawa'nın ipini çekerdi.

Hirado'dan da cacık olmazdı. Hatırlatayım, Jito'nun futbol ile ilgisi yoktu, tek amacı Tsubasa'yı "dövmekti". Adam kavga edecek güçlü biri bulmadığı için Tsubasa ile maça çıktı. Bu yüzde Tsubasa yenilince bırakırdı maç yapmayı muhtemelen. Ama devam ettiği ihtimalinde de dursak, Nitta bacak arasından vs geçer yine yenerdi.

Burada tek sorun Furano olurdu katılıyorum. Matsuyama'nın inatçı kişiliği ve top hakimiyeti Tsubasa'dan bile daha iyi. Nitta o sıkıntı ile baş edebilir miydi? Sanmıyorum.
uasDT6.png
hanawa maçında elenirlerdi diye düşünüyorum. ikizler napıp edip kazanırdı maçı.
diyelim ki finale kadar geldiler, finalde toho 6-0 , 7-0 gibi skorlarla perişan ederdi otomoyu.
e487d713a9420943fa97d538710885b2.jpg
HolyTsu-Sonuna Kadar Tsubasa..
Eski Nick= Super Striker
Nitta'nın Tsubasa'nın jenerasyonundan 1 yaş küçük olduğunu hatırlatmak isterim her şeyden önce. Dolayısıyla Tsubasa'ya kıyasla tecrübe açısından bir adım geride kaldığını zaten biliyoruz ve kaldı ki Nitta, Tsubasa'ya hep Tsubasa-senpai şeklinde hitap eder. 

Ancak bu deneyim eksikliğinden ya da inadından kaybettiğini değil tam aksine Tsubasa'nın aldığı inanılmaz etkili önlemler nedeniyle yenildiklerini düşünüyorum. Ama hiç değilse bu iyi bir şeye vesile oldu ve yıllarca CT dünyasına damga vuracak en "hızlı" vole şutu çekebilen oyuncu böylece açığa çıkmış oldu. 

Ancak bir şekilde Nankatsu'yu yenip Shizuoka temsilcisi olarak çıksalardı bile ben açıkçası fazla bir başarı sergileyebileceklerini sanmıyorum. Tamam, Ootomo Quartet etkili savunma yapıyor ancak hepsi o kadar, öte yandan gol için tek umutları Nitta ve Azumaichi karşılaşmasında Tsubasa'ya bile nefes aldırmayan Souda'nın, Nitta'yı durduramayacağını düşünmek garip olur. 
Ben genel kanının aksine ilk maçta, yani Azumaichi'de kaybederlerdi diye düşünüyorum.  Mutlu

...
Ha bu arada Nitta'yı çok ama çok severim. Keşke bu şekilde bir oyun olsa da Ootomo ile şampiyona mücadelesi verebilsek, valla' keyifle oynarım.  Drink
Ben şahsen Otomo'nun zayıf bir takım olduğunu düşünüyorum. Nankatsu düşük viteste bile çok rahat şekilde aldı maçı. Ayrıca en büyük kozları olan Nitta da ne yazık ki hiçbir zaman beklentileri karşılayan üst düzey bir oyuncu olamadı, hatta şu an milli takımda bile yerini kalecilikten devşirme Wakashimazu'ya kaptırdı. Ciddi maçları alabilecek sıra dışı kadroları yok.

Bence Azumaichi'ye bile 1-0 falan yenilerek hemen elenirlerdi. Soda kısa süre içerisinde sahadan silerdi Nitta'yı sakatlayarak. Otomo Quartet'te de maçı değiştirecek bir potansiyel yok zaten, gayet vasat oyuncular.
imparator ikizlere yenilirlerdi deyince oha demiştim, ondan sonra da iki kişi Azumaichi'ye yenilirler diyor... :/
Onun dışında "ikizler ne yapar eder kazanırdı maçı" demek ikizleri olduğundan büyük gördüğünün bir göstergesi sanırım Big Grin Ama o kadar da etkili oyuncular değiller. Ootomo'ya karşı hiçbir şey yapamazlar.

Ootomo gayet de güçlü bir takım arkadaşlar. Öncelikle;

Ichijou>>>Morisaki ki yetenekli bir kaleci maçları çok büyük etkiler.

Ootomo Quartet oyuncuları çok iyi oyuncular olmasalar da dördü beraber gayet de etkililer, abartmayın bi' zahmet. Mutlu

Nitta ise illaki golleri atardı. Japon takımının boru değil ikinci forveti kendisi, çok rahat bir şekilde ortaokuldaki kalecilere hatta sakat haldeki Wakashimazu'ya bile gol atabilirdi. Wakashimazu sakatken Izawa'nın şutunu zar zor durdurmuştu.

@ScoUnk
Hirado konusunu unutmuşum evet ama Souda Nitta'yı kesinlikle sakatlardı. Tsubasa'yı sakatlamış birinin daha güçsüz olan Nitta'yı sakatlayamayacağını hiç sanmıyorum Nitta çok hızlı da olsa.

Ootomo maçının seyri hakkındaki anılarım da sisli ama favori adamım Nitta'yı ve takımını benim gördüğümden daha iyi görüyorsun, bu hoşuma gitti Mutlu
Discord: owarida14#3381 "o14"
Matsuyama ne kadar iyi bir oyuncu olsa da Furano takımı maalesef bana hiçbir zaman üst düzey gelmedi Minamiuwa maçını hatırlarsınız bence Ootomo finale kadar giderdi Nankatsuyu eleyebilseydi.(Nittanım sakatlık konusundan bahsedilmiş bunu göz önünde bulundurursak Furano Ootomoyu yenerdi ama Ootomo en az yarı final görürdü)
DkuN7EhXcAE0Se0.png?width=400&height=267
(05/09/2020, Saat: 20:03)owarida14 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: imparator ikizlere yenilirlerdi deyince oha demiştim, ondan sonra da iki kişi Azumaichi'ye yenilirler diyor... :/
Onun dışında "ikizler ne yapar eder kazanırdı maçı" demek ikizleri olduğundan büyük gördüğünün bir göstergesi sanırım Big Grin Ama o kadar da etkili oyuncular değiller. Ootomo'ya karşı hiçbir şey yapamazlar.

Ootomo gayet de güçlü bir takım arkadaşlar. Öncelikle;

Ichijou>>>Morisaki ki yetenekli bir kaleci maçları çok büyük etkiler.

Ootomo Quartet oyuncuları çok iyi oyuncular olmasalar da dördü beraber gayet de etkililer, abartmayın bi' zahmet. Mutlu

Nitta ise illaki golleri atardı. Japon takımının boru değil ikinci forveti kendisi, çok rahat bir şekilde ortaokuldaki kalecilere hatta sakat haldeki Wakashimazu'ya bile gol atabilirdi. Wakashimazu sakatken Izawa'nın şutunu zar zor durdurmuştu.

@ScoUnk
Hirado konusunu unutmuşum evet ama Souda Nitta'yı kesinlikle sakatlardı. Tsubasa'yı sakatlamış birinin daha güçsüz olan Nitta'yı sakatlayamayacağını hiç sanmıyorum Nitta çok hızlı da olsa.

Ootomo maçının seyri hakkındaki anılarım da sisli ama favori adamım Nitta'yı ve takımını benim gördüğümden daha iyi görüyorsun, bu hoşuma gitti Mutlu

Yorumlarında katılmadığım yerler var :)

Tachibanalar tek başlarına bile yetenek olarak Otomo Quartet'teki dörtlüden çok öndeler. Tachibana'lar "7 Samurai" ekibinin parçası olarak gösterilirken 7 Samurai'nin oynamadığı, onun yerine Kishida'nın oynadığı Tsubasa'lı Japonya daha Asya elemelerinde Tayland'tan fark yiyordu. Nishio ve Nakayama'ya yorum yapmaya bile gerek yok zaten, profesyonel bile olamadılar. Quartet'in en somut adamı Urabe, onun da bir ara RJ7'de oynamaktan başka dişe dokunur bir olayı yok. Tachibanalar akrobasi bile yapmadan gol atarlar Otomo'ya.

Ichijou ise en kibar tabiriyle Morisaki'nin ancak getir götürünü yapar. Yamada ve Nakanishi'nin olduğu kadrolarda bile Morisaki her zaman milli takımın 3. kalecisiydi. Morisaki'nin sakatlandığı RJ7 maçlarında da kaleye geçen oyuncu Kenta Sasaki'ydi. Ichijou'nun ise Nankatsu maçından sonra seri boyunca bir daha esamesi bile okunmadı.

Nitta'yı ben de seviyorum ama ne yazık ki seri boyunca dişe dokunur pek olayı bile yok. Milli maçlarda en fazla şutları direkten dönüyor o kadar, büyük maçlarda hiç yok zaten. Açıkçası Japonya'nın ikinci forveti olmak da pek bir olay değil, çünkü forvet mevkinde Hyuga haricinde işe yarar kimse yok, hatta Hyuga'yı çıkarttığımız zaman en zayıf mevki olduğunu bile söyleyebiliriz. Coach Kira bile bunu fark edip Wakashimazu'yu forvete dönüştürdü zaten.

Ayrıca Nitta'nın Wakashimazu'ya gol atacağını söylemişsin ama bunun tersini ispatlayan bir maç var ne yazık ki. Nitta ve Misaki Nankatsu Lisesi'nde beraber oynarken Toho'ya karşı maçı 2-1 kaybediyorlar ve Nankatsu'nun tek golünü de Misaki atıyor zaten.

Özetle Otomo sadece bölgesel finale heyecan katsın diye yaratılmış, onda da pek zorlayamamış bir takım. Çok da birşey beklememek lazım bence :)

latest?cb=20180426191800
@knighTeen87

Söylediklerin doğru, yine de küçük ama etkisi büyük bir nüansı kaçırıyorsun; ZAMAN.

Bizim bu bahsettiğimiz olay orta okul turnuvası başında yaşanıyor. O turnuva boyunca edindikleri tecrübeleri geçtim. 3-4 sene sonraki maçlardan bahsediyoruz.

Tachibana'lar ve Morisaki o turnuvada yeterince tecrübe elde ettiler. Üzerine U-16 turnuvasına katıldılar. Bahsettiğin oyunculardan Kishida ve Ichijou bunlar arasında yoktu. Şimdi Schneider'den şut yemiş bir Morisaki ile, Diaz ile kapışmış bir Tachibana'lar ile elbette eşdeğer seviyede olmalarını bekleyemeyiz. Kishida her ne kadar Nankatsu Lise Takımı kadrosunda olsa da Ichijou onda da yoktu. Aralıksız 7 sene boyunca finale çıkmış. Bunların dördünü kazanmış bir takımda olan Morisaki bir zahmet Ichijou geçsin. Ama burada alternatif bir hikayeden bahsediyoruz. Ichijou o turnuvada ilerlese, ne şekilde bir ilerleme kaydedeceğini bilemeyiz.

Dahası ben Furano maçınde eleneceklerini düşünüyorum. O yüzden Wakashimazu'yu dahil etmedim yazıma.
uasDT6.png
@ScoUnk

O zaman senin söylediklerinden şunu çıkartmam gerekiyor: Morisaki daha kötü bir kaleciydi ama daha çok maç yaptığı için  Ichijou'yu geçti. Kusura bakma ama bu başlıkta en katılmadığım fikir bu olur herhalde. Çünkü o zaman kişisel yetenek ve potansiyelleri ikinci plana atıp ağırlığı tecrübeye vermiş oluyoruz ki bu da oyuncular arasındaki farkları neredeyse yok eder.

Diyelim ki bir mucize oldu ve Toho turnuvanın ilk maçında elendi, Musashi de final oynadı. Daha çok maç oynayan bir Honma mı yoksa tek maç oynayan Hyuga mı? Hatta tek maç oynayan Sorimachi mi?  Emin ol Yoichi bile buna Sorimachi derdi. Öyle demese ulusal şampiyonaya bile katılamayan Nitta'yı milli takıma yazmazdı zaten.

Övdüğünüz adamların potansiyeli çok düşük ne yazık ki. Atıyorum turnuvaya 100 üzerinden 30 ile başlayan bir Morisaki turvnuva sonuna kadar 70 olabilir ama Ichijou 40 ile başlasa 50'den bile yukarı çıkamaz. Bunun da ispatı var, Olimpik Takım'ın 3. kaleci seçmelerine 6 kaleci katılıyor ve kazanan gene Morisaki oluyor. Üstelik elemeye katılanlardan biri de Ichijou :)

Not: Bu arada söylediklerimin hiç birini tartışma ya da gerginlik olsun diye söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen. Sadece muhabbet ediyoruz.

latest?cb=20190406204732

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shuutetsu ulusal turnuvayı kazanabilir miydi? owarida14 12 216 05/09/2020, Saat: 16:22
Son Yorum: Hikaru Matsuyama
  Nankatsu ulusal turnuvayı kazanabilir miydi? owarida14 7 88 05/09/2020, Saat: 10:55
Son Yorum: imparator_03

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi