• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Captain Tsubasa [NES] Kullanım Kılavuzu (Türkçe!)
İş, aile vesair yetişemiyorum derken bir anda kendimi evde tıkılıp kalmış bir vaziyette bulduğum şu günlerde boş durmayıp hanidir aklımda olan bir çalışmayı daha hayata geçireyim istedim. 

Ta 1988 yılında çıkan bu ilk Captain Tsubasa oyununu satın almış olsaydık, kasedin içerisinden bir de kullanım kılavuzu ya da rehber diyebileceğimiz bir dokümanı da görecektik. İşte bu çalışmada bu orijinal belgenin şahsım tarafından Türkçeye çevirilerini bulacaksınız. 

44 sayfalık bir rehber var elimizde, ben de elimden geldiğince başlığı güncel tutarak ve az çok demeyip çeviri yapmayı sürdürerek projeyi nihayete erdirme niyetindeyim. Allah utandırmasın.

O halde başlayalım! 

Back to 1988!  Dil

...

http://www.mediafire.com/file/6u6y0dun45...e.pdf/file

Ek Dosyalar
.pdf   Captain Tsubasa [NES] Rehber Türkçe.pdf (Dosya Boyutu: 663,53 KB / İndirme Sayısı: 6)
Diğer sayfaları da büyük bir hevesle bekliyorum. Mutlu
Discord: owarida14#3381 "o14"
Büyük uğraşlar neticesinde (Corona sayesinde  Dil ) 2 nci sayfanın çevirisini de bitirmiş bulunmaktayım. Bu sayfada da henüz Captain Tsubasa (NES) adlı oyunla ilgili direkt işimize yarayacak bilgiler olmasa da varsa elinizde atari kasedi ile rehbere dair birtakım güzel info ve uyarılar yer alıyor. Çeviri yaparken benim hoşuma gitti, sizlerin de ilgisini çekecektir diye umuyorum.

Bu arada var mı elinde 1988 yapımı bu oyunun atari kasedi olan babayiğit?  Mutlu

Ek Dosyalar
.pdf   Captain Tsubasa [NES] Rehber Türkçe.pdf (Dosya Boyutu: 813,59 KB / İndirme Sayısı: 6)
Hoşuma gidiyor aslında da oyunla alakalı bilgi görmeyi yeğlerim ya, bu yüzden diğer sayfaları "okumaya çalışmaya" başladım bile. Mutlu
Diğer sayfaları okumaya benden önce başlamışsın.  Dil

...

Bu Japonlar çok shinsetsu (kibar), baksana söze oyunu satın aldığınız için teşekkür ederiz diyerek başlamışlar.  Mutlu Merak ettim acaba 1988 senesinde bu oyunu kaç yenden satışa sunmuşlar.  Mutlu

...

Çocukluğunda atari ile saatlerce oyun oynamış ve en azından Captain Tsubasa 2 Super Striker ile atari kasediyle tanışmış biri olarak Rehber Uyarıları'ndaki ilk 3 maddenin ne anlam ifade ettiğini çok ama çok iyi biliyorum.  Mutlu

Ancak 4 üncü madde garibime gitti (çeviride yanlış yaptığımı da düşünmüyorum gerçi ama), yani diyor ki oyunu mümkün mertebe TV'den oynamaya çalışın, ancak o yıllarda zaten bunun dışında bir yol/yöntem zaten mevcut değildi ki.  Merak

Madde 5- MOLALAR
Şu anda bile oyun oynarken 2 saat oynayıp da dinleneniniz var mı bilemiyorum ancak ben saatlerce oynardım ta ki gözlerim kızarıp, canım yanasıya kadar.  Drink
Bugünkü çevrilen sayfa ile Muhteviyat (İçindekiler) kısmı da tamamlanmış oldu. Bir sonraki sayfa Önsöz kısmı, onun da çevirisinin tamamlanmasının ardından artık nihayet direkt oyun içerisine dokunan (Ofans, Defans gibi) kısımlara geçiş yapacağız. Biraz sabır!!   Dil

Benim bugünkü çeviride içerik sıralamasında en çok merak ettiğim Madde-12 Misaki'yi bul!! oldu. Bakalım bizlerin can çekiştiği bu problemi aşmak için Japonlar ne gibi kolaylıklar sağlamış oyunu oynayanlara.  Mutlu

Edit: "Continue" için Bitiş yazmışım, yorgunluğuma verin elbette Devam olacaktı, düzeltildi.  Yorgun

Ek Dosyalar
.pdf   Captain Tsubasa [NES] Rehber Türkçe.pdf (Dosya Boyutu: 1.009,68 KB / İndirme Sayısı: 1)
Captain Tsubasa oyunları içerisinde belki de oynamadığım tek oyun bu. Ama çevirisi oldukça faydalı olacaktır, eline sağlık.
iGOb2wq.png
Bence oynamalısın. Captain Tsubasa 2 Super Striker sonrasında bu oyun için de Analiz çalışmamız devam ediyor owarida ile birlikte, gerçi o çalışmanın tamamlanmasını beklemeye bile gerek yok, çünkü senaryosu;
- Ulusal Ortaokullar-arası Futbol Turnuvası ile
- Fransa Uluslar-arası (U15) Turnuvasından ibaret 
ve bunlar büyük ölçüde manga ile uyumlu olduğu için Japonca yazılanlardan anlamasan bile ne olup bitiyor rahatlıkla anlaşılacaktır.  Mutlu 

...

Bugün son olarak Prologue yani Önsöz kısmının da çevirisini tamamladım. Hem çevirirken hem de bitiminde baştan okurken memnun kaldım. Japoncayı bu yüzden seviyorum, adamlar kısa cümleler ile çok güzel bir özet geçmişler. Hatta site filan yapımında Captain Tsubasa'yı tanıtmak için kullanılabilecek türden güzel bir özet. 

Bu hızla gidersem inşAllah 1 ay içerisinde bu kullanım kılavuzunun çevirisi tamamlanacaktır diye düşünüyorum.  Drink

Ek Dosyalar
.pdf   Captain Tsubasa [NES] Rehber Türkçe.pdf (Dosya Boyutu: 1,14 MB / İndirme Sayısı: 2)
Paris haritası zaten tek başına sağlıyor bir şeyleri tahmin etmemizi. İçeriğini en çok merak ettiğim kısım benim de orası. Mutlu

ScoUnk muhtemelen "radarda oyuncular gözükmüyor" veya "adamlar yamuk yumuk" diye düşünüyor çünkü genel görüş bu. Ama tahminim doğruysa yapmayın efendim, CT4 oynarım diyen bu oyunu da hayli hayli oynar. Dil

Evet oyuna dair ilk sayfayı sabırsızlıkla bekliyorum yeter gelsin artık :)
Benim bu oyunu ilk oynamama sebebim aslında müzikti. Tahmin edemedin. :D Müzikleri CT2'nin müziklerine nazaran çok kötü geliyor bana. Benim için film, dizi, oyunlarda müzik çok önemli bir etken. Şuan otursam oynarım ama yakın zamanda tam çözümünü izledim YouTube'dan. :)
iGOb2wq.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Captain Tsubasa (NES) [Analiz] Hikaru Matsuyama 6 226 14/07/2020, Saat: 02:08
Son Yorum: KepoOpetOzan
  Captain Tsubasa [Ara Sahneler] Hikaru Matsuyama 8 1.867 30/05/2020, Saat: 15:06
Son Yorum: Hikaru Matsuyama
  CT1 Türkçe (Beta) owarida14 13 5.072 30/05/2020, Saat: 14:48
Son Yorum: knighTeen87
  Captain Tsubasa (Info) Hikaru Matsuyama 23 5.488 31/12/2019, Saat: 11:04
Son Yorum: owarida14
  Captain Tsubasa (Analiz) owarida14 16 3.477 23/11/2019, Saat: 08:25
Son Yorum: Hikaru Matsuyama

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi